fbpx

Chcesz wysłać w paczce coś delikatnego, np. porcelanową zastawę? Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Kierowcy jeżdżą ostrożnie, ale jeśli nie przyłożysz się do pakowania, Twoja paczka może ulec drobnym uszkodzeniom.

Wszystko zaczyna się od nadawcy

Kierowca odpowiada za dowiezienie przesyłki do miejsca docelowego, ale pamiętaj, że to Ty, jako nadawca, jesteś zobligowany do tego, aby ją należycie zabezpieczyć. 

Im dłuższa trasa czeka Twoją paczkę, tym więcej uwagi powinieneś poświęcić do starannego pakowania. 

Kiedy pakujesz dany przedmiot, najpierw weź pod uwagę jego wielkość i wagę. Od tych parametrów zależy jakie opakowanie dobrać – im większy i cięższy przedmiot, tym lepszej jakości powinien być dany karton czy pudełko. A co dalej? 

Pudełko i wypełniacze

Po pierwsze postaraj się znaleźć pudełko niewiele większe od samej przesyłki. Po drugie, wszelkie „luzy” należy wypchać materiałem amortyzującym wstrząsy. To mogą być np. gazety, ścinki materiałów, trociny, kawałki styropianu, czy też gąbki. Słowem: wszystko, co sprawi, że zawartość przesyłki się nie potłucze czy nie zarysuje

Pudełko wypełnij w taki sposób, aby Twoja przesyłka znalazła się w jego środku i była otoczona z każdej strony amortyzującymi materiałami. 

Nie zapomnij też, że czasami warto nieco zainwestować i wypełnić pudełko czymś, czego być może nie masz w domu, a konkretnie: folią bąbelkową. To świetny materiał do ochrony delikatnych rzeczy! 

Kiedy już wszystkie przedmioty lub przedmiot znajdą się wewnątrz paczki, gotowy karton starannie zamknij i zabezpiecz jego klapy przy użyciu mocnej taśmy klejącej – najlepiej takiej o szerokości ok. 5 cm lub większej. Nie zamykaj paczek za pomocą sznurków czy żyłek – to wygląda tylko ładnie na zdjęciach. W transporcie najlepiej sprawdza się taśma. 

Zalecenia do wybranych przedmiotów


Szkło i porcelana

– wyjątkowo delikatne przedmioty wymagają równie wyjątkowego zabezpieczenia. Stawiaj na najlepsze i najtrwalsze materiały opakowaniowe. Świetnie sprawdzają się tu np. kartony wykrojnikowe (na butelki czy szklanki), czy też koperty bąbelkowe oraz folia, które dobrze amortyzują wstrząsy. Jeśli w danym kartonie chcesz przewieźć nie tylko elementy szklane, ale też inne przedmioty, wówczas te delikatne rzeczy nie tylko oddzielnie zabezpiecz, ale też umieść na wierzchu paczki, aby pozostałe elementy, takie jak książki czy kosmetyki, nie przygniotły ich swoim ciężarem. Do tego warto na pudełku umieścić naklejkę „Uwaga, szkło!”.


Drobna elektronika

– akcesoria komputerowe, telefony czy niewielki sprzęt kuchenny pakuj równie starannie jak elementy szklane i porcelanę. Zalecamy folię bąbelkową, ponieważ niewielkie urządzenia są często delikatne i wrażliwe na uszkodzenia. Nie masz wystarczająco dużo folii? Możesz owinąć sprzęty ubraniami lub kocem. Jeżeli w kartonie znajdują się rzeczy o nietypowych gabarytach, pamiętaj aby zagospodarować wolną przestrzeń wypełniaczami, np. pianką Flopak. Dzięki temu nic nie będzie latać w paczce w trakcie transportu, a więć nic się nie poobija i całość dojedzie na miejsce bez żadnych naruszeń. 


Sprzęt komputerowy i sprzęt RTV/AGD

– komputery, telewizory czy sprzęt grający najlepiej przewozić w oryginalnym opakowaniu. Wyrzuciłeś? W takim wypadku staraj się przynajmniej zdobyć taki karton, który przypomina ten fabryczny. Ponadto musi on być z grubej, wytrzymałej tektury, a także dopasowany do wymiarów i wagi danego sprzętu. Weź pod uwagę, że to, co wysyłasz, trzeba nie tylko dostarczyć do samochodu, ale później wnieść np. na 3 piętro w bloku. Nie chciałbyś chyba, aby karton rozleciał się w trakcie wędrówki po schodach? Zadbaj też o zagospodarowanie wolnych przestrzeni, stosując odpowiednie profile ochronne i wypełniacze do paczek. Zabezpiecz również zgrzewy kartonu mocną i szeroką taśmą klejącą. 


Meble

– przewóz mebli, tak jak przewóz lodówek czy kuchenek, zacznij od opróżnienia wszystkich półek i szuflad przeznaczonych do transportu. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka przewożenie komody razem z zawartością wydaje się dobrym pomysłem (co za oszczędność czasu!), to jednak takie praktyki najczęściej kończą się porażką i uszkodzeniem mebla. Nie idź na łatwiznę – opróżnij meble z ubrań czy innych rzeczy, a następnie postaraj się je rozkręcić, aby przewieźć całość w częściach. Następnie każdy element zabezpiecz folią bąbelkową oraz owiń jeszcze folią stretch. Wszelkie elementy montażowe, takie jak śrubki czy wkręty, zapakuj do mocnej koperty lub drobnego pudełka i dołącz oddzielnie do zestawu. Tak samo zrób z klamkami czy uchwytami. Jeśli zaś nie możesz danego mebla rozkręcić, postaraj się chociaż odkręcić elementy wystające (np. nóżki), jak również wyjąć części ruchome (np. szuflady). Wszystko, co dalej się rusza, a nie możesz tego zdemontować, zabezpiecz taśmą klejącą tak, aby podczas transportu nic się nie otwierało i nie trzaskało o siebie. Tak przygotowane paczki powinny dojechać do odbiorcy w stanie nienaruszonym – bez zadrapań, odprysków i innych uszkodzeń.


 Opony, materiały budowlane

– w przypadku przewozu rzeczy odpornych na uszkodzenia, takich jak opony, zwracaj uwagę przede wszystkim na to jak umieszczać wszystkie przedmioty w jednym, zbiorczym opakowaniu. Dla przykładu, każdą oponę warto umieścić w osobnym worku, który jest wykonany z wytrzymałej foli i dostosowuje się rozmiarem do umieszczonych wewnątrz przedmiotów. A jeśli chcesz przewozić rzeczy ciężkie, takie jak cement, stosuj wytrzymałe i dostępne w różnych rozmiarach worki na gruz z folii LDPE. 


Ładunek na lawetę

– jeśli nadajemy przewóz samochodu, to jest potrzebny do tego samochód laweta lub też przyczepa laweta. Gdy już chcemy „zapakować” auto na lawetę to wjedźmy i ustawmy samochód w odpowiednim miejscu na lawecie i zepnijmy go za koła specjalistycznymi pasami.  Kierowcy lawet powinni mieć takie pasy, wiec nadawca nie musi się o to martwić. Po spięciu pasami sprawdzić czy samochód ma zaciągnięty ręczny. Przekaż klucze do pojazdu oraz ewentualne dokumenty, kierowcy lawety. Lawetą można przewozić rożne inne rzeczy, jak na przykład materiały budowlane, narzędzia warsztatowe, rusztowania itd. Takie przedmioty też trzeba dobrze zabezpieczyć pasami zabezpieczającymi. Trzeba to zrobić tak, aby przedmioty nie przesuwały się podczas jazdy, a co gorsza nie spadały. Kierowcy lawet powinni mieć takie pasy zabezpieczające, różnią się one od tych specjalistycznych które mocuje się pojazd, wiec dobrze  by było, przed załadowaniem takiego ładunku zapytać kierowcę czy takie posiada.


Ładunek na pojazd pow. 3,5t

– jeśli posiadasz taki ładunek, to zabezpieczenie takiego ładunku zależny od wielkości. Gdy mieści się na palecie, sprawa jest prosta, pospinaj go pasami do palety oraz owiń streczem razem z paletą – ostre lub kruche krawędzie zabezpiecz np. tekturą lub styropianem.  Jeśli posiadasz cało-pojazdowy ładunek, typu traktor, kiper z wywrotki, lub hale z rozbiórki itd., musisz to wszystko indywidualnie zabezpieczać. Kierowca ciężarówki zabezpieczy ładunek pasami zabezpieczającymi tak, żeby się nie ruszał i nie przesuwał. Weź pod uwagę, że kierowca nie odpowiada za uszkodzenia wyrządzone w wyniku spięcia pasami – najlepiej bądź przy zabezpieczaniu ładunku w skrzyni ładunkowej samochodu i mocujcie ładunek za elementy które są mocne i silne. Kierowca podpowie za co najlepiej złapać ładunek, ty musisz wiedzieć czy może za te elementy chwycić.